Automationsingenjör med erfarenhet av Siemens TIA Portal

Publiceringsdatum: 2025-02-20

Letar du efter möjligheter att arbeta inom yrken med teknisk inriktning? Nu har du chansen att börja jobba som automationsingenjör, elkraft hos EMAJSI AB. Vill du arbeta heltid hos EMAJSI AB? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst tills vidare.

Platsen där jobbet finns ledigt är i Mariestad. Om du är intresserad av en karriär inom automationsingenjör, elkraft, ta en titt på den lediga tjänsten som EMAJSI AB erbjuder för att se om det är en matchning. Bli en del av EMAJSI AB genom att ansöka till jobbet som automationsingenjör, elkraft senast lördag den tjugoandra mars 2025.


Jobbannons

Assemblis filial i Lidköping satsar nu på industrisektorn och söker personer som vill vara med på denna resa och som med driv och engagemang kan göra skillnad i vår grupp och bidra till vår utveckling. Denna filial har även underorganisationer i Skövde och Mariestad.

Denna tjänst kommer innebära större dynamiska jobb och det är viktigt att tycka om att driva affären. Bred kunskap och tycka om kundkontakt är bra att ha med sig då ett uppdrag kan innebära bland annat el, mekanik, programmering, kalkylering, driftsättning, funktionsbeskrivning och att vara med med från kundmöte och uppstart av projekt till färdig och driftsatt anläggning. Du behöver ej kunna allt, men Siemens TIA portal är bra att ha med sig.

Vill du tillhöra vårt A-team?

Vi erbjuder stora möjligheter att utvecklas från där du är idag. Vi vill höra mer om dig som person, din kompetens och vart du vill framåt i din yrkesroll. Filialen består idag av 43 medarbetare som arbetar med industri- och fastighetsautomation och vi ser fram emot att fylla på vårt härliga gäng.

Vi önskar från dig

  • Relevant utbildning inom området eller motsvarande arbetslivserfarenhet.
  • Flerårig erfarenhet som automationsingenjör och goda kunskaper av arbete i Siemens programvaror, specifikt Siemens TIA Portal.
  • Bred kompetens och erfarenhet av att ha arbetat med bl a el, mekanik, funktionsbeskrivning, kalkylering, programmering, driftsättning.
  • Stor vana av att starta upp och avsluta projekt.
  • Erfarenhet av kundrelationer.
  • Goda kunskaper i svenska, både i tal och i skrift.

Bra personliga egenskaper är

  • Självständig
  • Självgående
  • Att du vågar ställa frågor och vågar komma med idéer
  • Att du tycker om kundkontakt
  • Att du är lösningsorienterad och kreativ kring teknik och människa

Vi vill gärna höra mer om dig och berätta mer om vad vi på Assemblin kan erbjuda som nästa steg för just dig!

Vi värdesätter både din tekniska och sociala kompetens samt din samarbetsförmåga och nyfikenhet för teknik.

En förutsättning för tjänsten är B-körkort, då resor ingår i tjänsten.

Vi erbjuder

  • Stor möjlighet till utveckling.
  • En arbetsplats där samarbete och högt i tak för nya och framdrivande idéer ligger till grund.
  • En kreativ och trygg arbetsplats i en tillhörande och prestigelös kultur.
  • En arbetsgivare som inte är så känslig för lågkonjunktur.
  • En arbetsgivare som satsar och har god framtidstro i en bransch med högt tryck.
  • Ett flexibelt arbete och där du har stort eget ansvar över din arbetstid.
  • Bra och stöttande kollegor.
  • Fast anställning.
  • Tjänstebil i form av Volkswagen ID4, alt laddhybrid.

Assemblin

Assemblin är en komplett installations- och servicepartner med verksamhet i Sverige, Norge och Finland. Vi utformar, installerar och underhåller tekniska system för luft, vatten och energi. Vår vision är att skapa smarta och hållbara installationslösningar som får byggnader att fungera och människor att trivas. Genom nära och lokala samarbeten och en stark organisation i ryggen gör vi det möjligt.

Vi har en omsättning på 12,9 miljarder kronor och cirka 6 700 engagerade medarbetare på runt 100 orter i Norden.

Här är vi:

https://assemblin.se/

Ansökan

I denna rekryteringsprocess samarbetar vi med Emajsi. Vid frågor, vänligen kontakta rekryteringskonsult Johanna Vonasek Haraldsson, johanna@emajsi.se, 0709950595.

Vi arbetar med kontinuerligt urval, så varmt välkommen att registrera din CV och fyll i frågeformuläret, så kontaktar vi dig så snart vi kan.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnEMAJSI AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5591813307
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeAutomationsingenjör, elkraft
YrkesområdeYrken med teknisk inriktning

Ansökan

EMAJSI AB söker en person till denna tjänst som automationsingenjör, elkraft med placerings i Mariestad. Om det låter intressant att arbeta som automationsingenjör, elkraft hos EMAJSI AB skickar du in din ansökan senast 2025-03-22.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Automationsingenjör med erfarenhet av Siemens TIA Portal

EMAJSI AB söker en person till tjänsten som automationsingenjör, elkraft i Skövde.

2025-02-20

Mer info

Automationsingenjör med erfarenhet av Siemens TIA Portal

EMAJSI AB söker en person till tjänsten som automationsingenjör, elkraft i Lidköping.

2025-02-20

Mer info

Automationsingenjör med erfarenhet av projektledning

Halmstads Energi och Miljö AB söker en person till tjänsten som automationsingenjör, elkraft i Halmstad.

2025-02-20

Mer info